Prosinec 2016

Krize konce roku

31. prosince 2016 v 17:13 | Raja Luthriela |  Zápisky
A máme tu konec roku a já si sem přišla tak trochu zadepkařit. Rok 2016 nebyl vyloženě dobrý. V létě nám totiž zemřel dědeček. Já tedy smrt neberu jako ostatní lidé. Chápu ji jako synonymum pro přeměnu. Pro vstup do jiné dimenze. A k nikomu nejsem schopná nějak víc přilnout, aby mě něčí odchod srazil do kolen. Ale i tak mi přijde líto, ho už teď nikdy neuvidí.
Zbytek roku, před tím i po tom to byla jen šedá dlouhá, občas zauzlovaná šňůra symbolizující monotónní stereotyp všedního žití. Ještě že mám šidítka v podobě knih a hudby. Jinak by mi z celého mého života přeskočilo.

Vláda nás taky letos začala docela viditelně tyranizovat. No jen si vzpomeňte. Schválili nějakou kokotinu o tom, že člověk musí mít od úřadu povolení, když chce venku po desáté hodině pořádat venku nějakou akci. A to snad platí i na takové ty malé grilovačky na zahradě. Dále kontrola kotlů. Taková buzerace. EET. Ještě horší. Co je na ní špatné? Zjistěte si sami.
Hustý bylo taky to, jak se vláda snažila prosadit nějaké postihy za urážku prezidenta. Myslíte, že si připravujou půdu pro to, že až Zemanovi skončí mandát a lid by zvolil nějakého sochoškrta, co by šel vládě na ruku, ale z občanů by ho nakonec neměl nikdo rád? Aby snadno zničili své odpůrce? Přitvrdí? Jestli si zvolíte nějakého proerounijního neomarxistu, mohli by nás taky po roce 2018 zavírat politické vězně. Zeman je ještě na rozdíl od někoho docela neškodný.

A Alexandrovci mi letos havarovali letadlem. A já na ně příští rok chtěla jít. Asi to nevyjde, no. Bude to trvat nejméně pět let, než dají dohromady nový soubor. Jestli ho vůbec budou chtít dávat dohromady. Vždyť přežili snad jen dva lidi.
Byl to vůbec rok plný karambolů a úmrtí. Kdo nebyl dostatečně opatrný, měl průser. Asi jako ten kolega, co spadnul z motorky a zlámal si nohu nadvakrát. Do dnes je kulhavý. Občas ho vídávám sedět v krámě na bedně od piva chlastat. Vždycky si načne pivo nebo víno, zaplatí a popíjí. Já nevím, že mu to ta prodavačka trpí. Ani vesnický odchod s potravinami nejsou hospoda. Aby ještě nedopadnul jako ten maník v Zabijákovi. Aby se chtěl ještě někdy vůbec vrátit do práce. Tedy, až se z toho dostane.

A k tomu všemu mě takhle blbě na konce přepadla touha zrušit blog. Mluvím o tom minulém. Přišlo to tak náhle a bez rozmyslu. Příště si už dobře to mazání rubrik rozmyslím. Abych pak nemusela rušit celý blog jen kvůli tomu, že se mi nechce 380 článků ručně přendavat a předělávat. Ale stejně cítím, že to byla vražda blogu. No nic. Aspoň mám šanci začít něco nově. Něco odlišně. A zase bez návštěvnosti. Vždyť na tamten mi už chodilo 25, někdy i 35 lidí. Na tenhle snad jen já. Stačí to.

PF 2017

31. prosince 2016 v 14:33 | Raja Luthriela |  Grafika

Exenemy - Bibhishikha

29. prosince 2016 v 19:37 | Raja Luthriela |  Hudba
Tuhle píseň jsem objevila teprve včera a už jsem si uvědomila, jak je unikátní.
Prý heavy/speed/power metal z Bangladéše. Když jsem to slyšela poprvé, nevěděla jsem, co si o ní mám myslet. Taková uječená, a chvílemi téměř magická. Je v ní cosi podmanivého. Přes noc se mi asi rozležela a dnes si jí pouštím snad už po osmé. Poslechla jsem si na youtube i část jejich nejnovější desky, na které je i Bibhishikha. Víte, ono to obsahuje takovou zvláštní kombinaci prvků, které v západním metalu nenajdete. Tedy, prvky jsou známé, ale je to zvláštně seskládáno. Přijde mi to jako jakási míšenina mezi drsnější verzí Guns N Roses a lepším power metalem s příměsí spíš trash metalu, než speed metalu. Ale on se speed s trashem snadno zamění takže do toho radeji nebudu šťourat.
Jinak docela slušné dílo na rozvojovou, převážně muslimskou zemi. Dokonce jsem i musela hledat, kde ten Bangladéš jako je. Někde vedle Indie. Tušila jsem to.
Ale tady u nás to asi není nijak známá kapela. Ani o nich na googlu není nic v češtině. Na wikipedii se také ještě nedostali. Víte co to znamená? Že jsem zase průkopník, který, když ne první, tak aspoň mezi prvními tuto kapelu dostává do povědomí českého posluchačstva. Na rádia není vůbec žádný spoleh. Hrají jen to, co už je notoricky známé, místo toho, aby nám ukázali něco, co zatím jen málokdo slyšel. Lidé se přece musí neustále vzdělávat, ne?11 dobrých zpráv

29. prosince 2016 v 1:20 | Raja Luthriela |  Zápisky
Dneska jsem se po týdnu opět odvážila pustit Televizní noviny. A byla to hrůza. Havárie, vítr, požáry a vrahové. A to jsem si myslela, že když si pustíme ty slovenské z televize Joj, že to snad bude lepší. Ale jsou ještě hrůzostrašnější, než ty české. A pak že Češi jdou národ plný kriminálníků. No nic. Ať tak, či tak, shlédla jsem dvacet špatných zpráv a jenom čtyři dobré. Takový ukrutný nepoměr.
Mezi dobrými a špatnými zprávami má být rovnováha. Za jednu špatnou zprávu přece musíte vypustit do světa i dobrou. A to se nedělá. Je to škoda. Pak se nemůžeme divit tomu, když mě neutrální oznámení typu: "Na severu slovenska leží sníh, ale v Bratislavě je jako na jaře", málem dojme. Je to totiž jedno ze sdělení, ve kterém nebyla prolita krev. A to je fajn.
A já se rozhodla zhostit se toho nelehkého úkolu. 20 - 4 = 16.
Šestnáct dobrých nebo aspoň neutrálních zpráv. Dlužím to světu. A dělám to poprvé a naposled. Protože sežeňte někde narychlo tolik dobrých zpráv. Jedenáct možná bude stačit. Ale jdeme na to. :-)
 1. Zítra a pozítří mám dovolenou, tak že možná budu mít energii na napsání dlouhého článku.
 2. Americká tančící houslistka Lindsey Stirling, navštíví v roce 2017 Prahu. Ta nehraje špatně. To by ani lidi nedeprimovalo.
 3. V Budějovické nemocnici se prý narodil rekordní počet miminek. O 200 více než loni
 4. Podle mnohých horoskopů má být rok 2017 úspěšnější, než 2016
 5. Minimální mzda se od ledna zvedá. Bude jedenáct tisíc.
 6. Kapela Disturbed byla nominovaná na začátku prosince na cenu Grammy. A mě hned bylo divné, že mi v rádiu hrají tak dobrou hudbu. Myslela jsem, že se moderátoři něco šlehli. Ale asi si chtěli jen šplhnout u lidí.
 7. Tarja Turunen se v létě objeví na Metalfestu v Plzni. Zazpívá společně s Sharon Den Adel
 8. Ve Strakonicích se pohádka Anděl Páně 2 tak líbila, že v lednu jí budou dávat znova
 9. V roce 2017 Strakoničtí za teplo zaplatí méně než letos
 10. Koruna letos výrazně posílila k britské libře a polskému zlotému
 11. Růst české ekonomiky byl měl příští rok mírně zrychlit. Zároveň by měla ještě více klesnout nezaměstnanost

Ne, víc toho už vážně nejde najít. Ale snaha se cení. A ani nevíte, jaké strašlivosti jsem musela procházet, než jsem našla aspoň tohle. Nevím. Musím si příště jen lépe všímat krásných událostí okolo sebe. Vždyť to dělám hlavně pro sebe. Musím si přece připomínat, že svět nejsou jen samé vraždy. Že se občas stane i něco pěkného.

Věci netýkající se článku a reklamy

26. prosince 2016 v 14:00 | Raja Luthriela |  Oznámení a upozornění
Sem si můžete psát, co chcete. Na něco mě upozornit, či mě někam pozvat, poprosit, abych pro vás někam hlasovala, či si chcete jen tak pokecat, tento článek je tu od toho. Prakticky je to takový článek pro ty případy, když mají čtenáři na srdci věci, týkající se i něčeho jiného, než článků. Eventueálně sem můžete psát i žádosti o spřátelení, i když něco jako SB apod. moc nepraktikuji a v menu mám stránky, co mě baví číst, bez ohledu na smouvy. Ale když mě o to požádáte a váš blog se mi bude líbit, budu ho navštěvovat také.

Design 4 - Lila rose

24. prosince 2016 v 21:34 | Raja Luthriela |  Grafika
Název designu: Lila rose
Datum vytvoření: 24.12. 2016
Vyroben pro: tento blog teprve.blog.cz


Design 3 - U pobřeží

24. prosince 2016 v 21:20 | Raja Luthriela |  Grafika
Název designu: U pobřeží
Datum vytvoření: 4.11. 2016
Vyroben pro: můj hlavní blog raja-luthriel.blog.cz


Design 2 - Svět podivností

24. prosince 2016 v 21:12 | Raja Luthriela |  Grafika
Název designu: Svět podivností
Datum vytvoření: Konec října 2016
Vyroben pro: můj povídkový blog ralu-povidky.blog.cz


Design 1 - Diese kalte Nacht

24. prosince 2016 v 13:58 | Raja Luthriela |  Grafika
Název designu: Diese kalte Nacht (Tahle chladná noc)
Datum vytvoření: Nejspíš někdy v záříi 2014
Vyroben za účelem: Byl to jeden z bývalých designů na mou RPG hru, co už se zrušená
(Název narychlo spíchnut až teď. Nejvíc ze všeho mi tento výtvor připomíná stejnojmennou píseň od skupiny Faun.)