Článek, který DOPORUČUJI.

Kapela Веремій / Veremiy

15. ledna 2017 v 16:02 | Raja Luthriela |  O oblíbených kapelách
ВЕРЕМІЙ, (ale jde to foneticky přepsat také jako Veremiy či Veremij) je ukrajinská kapela z Kyjeva. Hrají Melodic Heavy/Folk Metal. Místy připomíná i folk rock.


Členové:
Jména členů kapely jsem nalezla zde
Vitali Kalinichenko - zpěv
Igor Vladimirov - kytara
Denys Boyko - kytara
Tatiana Dubchenko - housle
Paul Poprotskyy - flétna
Dmitry Romanets - basa
Carl Alexander - bicí

Co se týče textů, nedokázala bych vám na sto procent říct, o čem zpívají nejčastěji. Nenašla jsem české překlady písní. Ne, že bych se o to nepokusila. Objevila jsem ukrajinskou stránku, něco jako naše karaoketexty.cz, kde jou i některé texty od této kapely. Můžete si to projít, pokud nemáte potíže s ukrajinskou azbukou. Je trochu jiná, než ta ruská. Až teď jsem si uvědomila, jak moc. Vyskytuje se tam "І" a "Ї". A kromě "Г" mají ještě i "Ґ". Což mě mate.

Proč mám tuto kapelu ráda:
Víte, tuhle kapelu jsem loni na začátku léta objevila čistě náhodou na youtube. Prostě jsem se na ní proklikala, když jsem hledala něco jiného. Klasika.
Na první poslech, jsem z ní byla rozčarovaná. Nevěděla jsem co si o ní mám myslet. Přišla mi dobrá, ale nebyl to obvyklý styl hudby, který jsem v tu chvíli vyhledávala. Nevěděla jsem, jak jí správně pojmout. Tak odlišné od pagan/folk metalu, a přesto tak kvalitní. Chvíli jsem si jednotlivé kusy pouštěla jako kulisu pro psaní článku a sotva jsem je vnímala. Jejich hudba je taková nerušivá.
A pak jsem objevila píseň, pro kterou jsem se nadchla. Ten refrén. Ááách. Píseň, jejíž název i melodie mě inspirovaly k napsání básně podle skutečné události o mé nechtěné procházce v krupobití a kterou jsem si pouštěla pořád dokola. Celý měsíc jsem neposlouchala nic jiného. Je prostě dobrá. Má v sobě cosi magického a ryze lidského. Právě tahle píseň mi pomohla tuto muziku lébe pobrat. Donutila mě pak ostatní písně poslouchat pozorněji a já našla i další skvosty, jako je tahle a tahle. A ještě mnoho dalšího.
Uvědomila jsem si, že zpěvák má krásný a velmi čistý hlas. Není to žádný nářez. Spíš něžné pohlazení. To v metalu jeví dojem uspořádanosti a přehnané kultivovanosti. To může zase dráždit milovníky chrapláků. Ale i Veremiy má rychlejší písně. Třeba toto. Takový jejich netvrdší počin.
Každopádně tvrdím, že je škoda, že tuto skupinu nikdo nezná. Má posluchačům co nabídnout. I kdyby to mělo být jen klidné večerní posezení u příjemných tónů.
Tak doufám, že jste se dnes dozvěděli něco nového. Protože to není umění psát o notoricky profláknutých věcech. Tady se ukáže, jak jsem schopná ukázat lidem cosi docela nekomerčního a neznámého, aby je to nějak obohatilo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama