Leden 2018

Tak nějak neměnná sdělení

31. ledna 2018 v 13:34 | Raja Luthriela |  Zápisky
Víte, na co já jsem přišla? že já skoro celých 9 let prakticky vykořísťuju nešťastníky s rozlišením monitoru 1920 x 1080. To je dobré vědět. Já ve své podstatě vždy dělám design tak, aby krásně seděl na mém monitoru a jelikož nemám možnost to zkontrolovat na jiných, tak ostatní mě vlastně ani nezajímají. Že mají smůlu, když mají tak nesmyslně velikou obrazovku. Tedy nezajímali. Teprve až nedávno mi to bylo vyčteno. Tuším v pondělí. Hned na to jsem zkoušela vytvořit design, který by byl akorát i u jiných lidí. Ale protože jsem v tu chvíli nebyla vůbec inspirovaná, tak jsem toho zanechala. Totiž, když nejsem inspirovaná, tak neudělám vzhled, který by mě uchvátil a nejméně čtvrt roku bych odmítala na blog chodit, než by mě něco osvítilo a spatlala něco, co by mi vlilo krev do žil a vrátilo chuť se tu nějak prezentovat. A ani si nejsem jistá, jestli zatím chci něco měnit. Tak jsem vám aspoň bílý okraj změnila na jinou barvu, aby jste to neměli tak drastické. A kdyby se vám to přece jen eklovalo, můžete zmáčknout Ctrl, pootočit kolečkem na myši, a tak si stránku zvětšit tak, aby tam ty okraje nebyly. :-) Přinejmenším do jara to tu zůstane. Ona se vlastně někdy do budoucna i vyskytla potřeba dát sem něco zeleného. Velmi zeleného. A bude i oddělovač. Veškeré plány jsou však opravdu předčasné. Jak říkám, chybí impuls z nevědomí.

Znovu o designu

25. ledna 2018 v 21:46 | Raja Luthriela |  Zápisky
Víte, ani jsem vám ještě neřekla, při jaké hudbě jsem tvořila současný design, že ne? Minule jsem se tak rozkecala o mlze stokrát jinak, že jsem zapoměla na další fakta. Vyrušila jsem sama sebe. Fascinující. Taky se vám to někdy stalo?
Ale abychom to opět nezamluvili.
Design jsem tvořila celkem čtyři dny. Takhle dlouho jsem se ještě s žádným vzhledem blogu tak nepiplala. Z toho možná čtvrtinu času jsem zkoumala možnosti práce v GIMPu. Od té doby, co mi nějaký chytrák odinstaloval Photofilter... Nadávala jsem na to rok. Dokonce jsem uvažovala nad tím, že radši do smrti budu dělat veškerou grafiku v Malování. :-) Tak jsem to dělala ještě v roce 2010. Vlastně ani to ne. Stačí stáhnout jeden větší obrázek na pozadí, jeden menší, na záhlaví. A protože jsem tenkrát byla ještě větší diletant, než teď, dala jsem k tomu ještě dvacet pixelů široký rámeček. Jó, to byly časy. Ta nostalgie.
Původně měl být ten design laděn do oranžovo-černa. Byly na něm palmy, pobřeží a západ slunce. K tomu jsem si samozřejmě nalezla tento playlist. To abych se naladila, víte? Protože než já něco začnu dělat, musím se na to hodně dlouho ladit, jinak jsem vzteklá a otrávená, práce neodpovídá očekávání a nemá z ní člověk radost. Proto jsem taky nepřítel ranních směn. Ale to už je zas jiné téma.

Design 8 - Mágla

20. ledna 2018 v 20:32 | Raja Luthriela |  Grafika
Název designu: Mágla
Datum vytvoření: 19.1. 2018

K tomuhle názvu se musím vyjádřit. Kdysi dávno, asi tak před dvěma, třemi lety, byl večer podobný tomu čtvrtečnímu. Velký vítr, co lámal stromy a vyvracel ploty. V takových chvílích já někdy ladím rádio na AM vlnách. Snáze se chytají zahraniční stanice, kterým sice nerozumím, ale to je to skoro jedno. Mě stačí, když rozeznám jednotlivé jazyky. A tak se mi jednou podařilo nalézt rádio Makedonia. To vám bylo něco. Hráli tam písně podobné této, Každou půlhodinu tam měli strašně dlouhé zprávy. Tedy aspoň předpokládám, že to byly zprávy. Říkali to takovým zprávařským tónem. Potom bylo počasí. Říkali slova, jako oblačnost, temperatura a mágla. To poslední mě zaujalo nejvíc. Ihned mě napadlo, že je to mlha. Protože polsky je to mgła. (To jsem zase pochytila z této písně.) Okamžitě si šla svůj odhad překontrolovat na google překladač. Vyvěštilo mi to магла. Ještě že jsem takový odborník přes azbuku. A jak říkám, dva roky se s dvěma lety sešlo a pořád si to pořád pamatuju. Ale já jsem na mlhu byla vysazená vždycky.
No, zkrátka, mohla bych tento design nazvat česky, ale asi by to energeticky neodpovídalo. Věřím, že každá hláska má svou vibraci a mlha přece nemůže být to samé, co магла, mgła nebo dokonce megla (slovinsky). Vždyť já to zapisovala jako Máglu, už když jsem ten design tvořila. Mágla pozadí, Mágla záhlaví, Mágla Vzkazy, Mágla Avatar... A protože jsem diletant, zapisuju to tak, jak to slyším. Stejně nemám azbukovou klávesnici.


Přečtené knihy za rok 2017

19. ledna 2018 v 12:02 | Raja Luthriela |  Zápisky
No, tak jsem se těšila, že v roce 2017 přečtu více knih, než v roce 2016, ale je jich o jednu méně. Dokud člověk chodil do školy, četl více, ale teď už je to taková sváteční zábava. To když je člověk zánět dutin (knihy od Eduarda Štorcha), či pokud ho něco opravdu pohltí (Metro 2033 a Metro 2034). A stejně si myslím, že je nesmysl, číst padesát knih ročně. To podle mě z nich pak nic nemá. Já potřebuju dílo přečíst a doopravdy prožít. A nakonec se nad ním nejméně čtrnáct dní zamýšlet, co tím chtěl autor světu předat. (Často je to třeba jen vyblití se z neurotických stavů.) To je samozřejmě taky důležité.

Weavesilk: Inspirace

14. ledna 2018 v 22:50 | Raja Luthriela |  Grafika
Už je to dlouho. Velmi dlouho, co jsem naposledy dala na blog ty obrazce, co vytvářím na weavesilk.com. Já, vím, že jsou si všechny podobné, ale proč by to měl být problém? Jinak, pojmenovávala jsem je tak nějak intuitivně. Prostě kouknu na nově vzniklé dílo a už mám název. Jo, uznávám, že ta slova jsou kapku zběsilá. :-D

1. Amagi


Diplom od Aurory Borealis

9. ledna 2018 v 18:03 | Raja Luthriela |  Diplomy a ceny

Protože prostě osm?

7. ledna 2018 v 23:06 | Raja Luthriela |  Zápisky
Ačkoliv to venku za okny tak nevypadá, změnil se nám zase letopočet. Kolikátého to vlastně dneska je? 3.1. 2018? Ano, rok končící osmičkou. Víte, co to znamená?

838 - povstání kmenů polabských Slovanů proti Franské říši
1108 - došlo k vyvraždění rodu Vršovců na Vraclavi a Libici na příkaz Přemyslovců
1158 - český kníže Vladislav II. byl na sněmu v Řezně korunován královskou korunou
1198 - Přemysl Otakar I. korunován na krále
1278 - bitva na moravském poli
1468 - Bitva o Třebíč mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem
1618 - Druhá pražská defenestrace, počátek stavovského povstání a třicetileté války
1648 - Obléhání Prahy Švédy
1758 - Obléhání Olomouce pruskou armádou.
1848 - Císař Ferdinand I. Dobrotivý podepsal zákon o zrušení poddanství
1918 - Vznik Československa
1938 - Mnichovská dohoda
1948 - Komunistický převrat v ČSR
1968 - Příjezd vojsk Varšavské smlouvy

10. den hudební výzvy - Píseň, co umím nazpaměť

1. ledna 2018 v 16:02 | Raja Luthriela |  Hudba
Na svém minulém blogu jsem měla podobnou hudební výzvu.A zrovna toto téma tam bylo také. Pro tento účel jsem se speciálně naučila tuto píseň. Byl to čistý projev nějakého komplexu. Asi jsem se nechtěla lidem přiznat, že kromě Dlažební kostky a ruské písně Kaťuša už umím jen dětské lidové písně. A dnes jsem si řekla, že to překonám.
A co se týče té Kaťuši, mám nejraději tuto verzi od kapely Челси (Čelsi? Chelsea?) s Alexandrovci v pozadí.